В Україні близько 300 тисяч людей, які лікуються від раку, та 800 тисяч, які живуть з історією цієї хвороби. Саме вони мають бути наступними у переліку пріоритетних на вакцинацію від коронавірусу після людей старше 60 років.
«Ми як ніхто знаємо, що вакцинація груп ризику, а саме тих, хто має в анамнезі критичні захворювання, повинна розпочатися негайно, – коментує директор з розвитку ізраїльського провайдера медичного страхування Madanes в Україні Стас Островський, – Ізраїль зараз є зразком у питаннях вакцинації від COVID-19. До середини березня державапосідала перше місце за долею вакцинованого населення. Серед пріоритетних груп – люди старшого віку (60+ років) та всі, в кого виявлені критичні захворювання, які можуть ускладнити перебіг хвороби, зокрема – рак. При цьому слід розуміти, що не всі можуть потрапити на вакцинацію – це істотно залежить від стадії лікування. Наприклад, вакцинуватися бажано до початку курсу хіміотерапії, оскільки щеплення може бути не ефективним. Тому важливо, щоб рішення приймав лікар індивідуально для кожного».
Станом на 30 березня, понад 52% населення Ізраїлю отримали обидві дози вакцини, а більше ніж 57% – поки лише першу дозу. Натомість в Україні менше 3% населення вакциновано першою дозою.Захворюваність серед громадянстарше 60 років, яких в Ізраїлі почали вакцинувати першими (в цій групі обидві необхідні дози вакцини отримали вже 72-83%), почала швидко знижуватися. Число госпіталізацій в цій категорії впало на 34% порівняно із січнем 2021 року.
«Звичайно, певною мірою можна назвати кампанію з вакцинації передвиборчою (уряд розгорнув масштабне вакцинування незадовго до чергових парламентських виборів), але наразі вона дозволила нам суттєво знизити рівень захворюваності. Ми намагаємося наблизитись до формування колективного імунітету – це коли щеплення зробить щонайменше 80% населення Ізраїлю. Поки це складно здійснити, оскільки в країні є 2,5 млн дітей, яких не можна вакцинувати», – зазначає експерт.
У січні влада Ізраїлю прийняла рішення запровадити в країні «зелені паспорти» для тих, хто зробив щеплення або одужав. Ці документи дають можливість відвідувати місця, в які не потрапити без пропуску: спортивні зали, басейни, ресторани і кафе, театри і кінотеатри, виставки та інші. «Паспорт» видається через тиждень після отримання другої дози вакцини і діє шість місяців. Вони є додатковим стимулом, який запровадила влада, щоб кампанія була більш успішною.
Можливість впровадити таку швидку та ефективну вакцинацію держава отримала з кількох причин: Ізраїль – країна з відносно невеликим населенням (9,3 млн мешканців) та дуже розвиненою системою охорони здоров’я з високим рівнемцифровізації даних (електронними медичними картками тут користуються 99% населення), тому міжнародний виробник вакцини BioNTech компанія Pfizer обрала саме її, як пілотну країну для масової вакцинації. На тлі успішної кампанії країна поступово скасовує обмеження та відновлює авіасполучення в усіх напрямках, яке перервалося в січні.