Здоров’я є однією з найважливіших базових цінностей людини. Проте люди часто ним нехтують. Це підтверджує статистика, яка визначила основні причини смертності в Україні за останні роки. На першому місці серцево-судинні захворювання, на другому — онкологія.
Більшість цих захворювань виліковні на початкових стадіях. Однак складність у тому, що їх практично неможливо самостійно діагностувати. Наприклад, захворювання серця та судин не викликають явні симптоми, хіба що може бути легка аритмія чи серце “пропускає” удар. Навряд чи людина зверне на це увагу і вирішить пройти обстеження. Онкологія так само може не проявляти себе аж до 3-4 стадії, коли шанси на повне одужання значно знижуються.
Своєчасно виявити проблеми в організмі допомагають регулярні медичні огляди, так звані чек-апи. Вони потрібні якраз для ранньої діагностики захворювань, що протікають безсимптомно.
Чек-апи — це комплексний підхід, котрий охоплює консультацію вузьких спеціалістів, а також ряд лабораторних досліджень й аналізів. Важливо зазначити, що не всі з них дійсно можуть бути корисними. В деяких випадках вони не тільки не допоможуть виявити патології, а ще й нашкодять. Хибнопозитивні результати призводять до непотрібного занепокоєння та інвазивних діагностичних тестів. Хибнонегативні — до уявного відчуття безпеки. Тому оцінювати результати будь-яких аналізів повинен лікар. Адже тільки фахівець може сказати точно чи є причини насторожитися і пройти ряд додаткових досліджень.
Є ряд методів діагностики, які по своїй суті необхідні та корисні з медичної точки зору. Однак в контексті проходження чек-апів для виявлення хвороб, що протікають безсимптомно, — їх доцільність може бути сумнівна.
Дослідження крові на онкомаркери
До числа таких належать дослідження крові на онкомаркери — їх нерідко можна зустріти в рамках запропонованих комплексних чек-апів. Зазвичай цей аналіз проводиться для того, аби відстежувати перебіг вже виявленого захворювання, контролю рецидивів чи безпосередньої оцінки ефективності лікування.
Онкомаркерів часто буває недостатньо для повноцінної діагностики безсимптомного захворювання, тому що на показники впливають багато чинників: вживання алкоголю, куріння, стрес. Деякі непухлинні захворювання, а також хвороби печінки чи інших органів можуть дати хибний результат. Це тягне за собою багато переживань і служить причиною для проходження ряду додаткових досліджень (наприклад, взяття матеріалу для біопсії чи ПЕТ/КТ), щоб підтвердити діагноз.
МРТ всього тіла
Сам по собі МРТ є хорошим методом діагностики, адже має високу чутливість. З його допомогою можна відстежити найменші новоутворення. Однак це і може слугувати причиною для занепокоєння, адже обов’язково потрібна консультація фахівця, який уважно ознайомиться з результатами та зможе їх коректно розшифрувати, попередньо зібравши весь анамнез. Якщо ж такої консультації не буде, то можна вважати, що це даремно витрачені гроші та час.
До того ж існують види рака, які важко виявити одним лише методом МРТ. Для більш точної діагностики може знадобитися додаткове введення контрастної рідини або проходження ПЕТ/КТ. Вважається, що доза опромінення відповідає нормам безпеки, однак варто пам’ятати, що після такої діагностики людині потрібен час на відновлення. Це напряму вказує на те, що такий метод не є цілком безпечним.
Універсальний чек-ап для всіх вікових груп
Для виявлення безсимптомних захворювань, нерідко в клініках пропонують пройти універсальний чек-ап незалежно від віку. Однак деякі обстеження мають призначатися тільки людям певного віку чи статі, в будь-якому іншому випадку вони можуть бути недоцільними чи шкідливими. Наприклад, мамографію не потрібно проводити жінкам до 40 років. До цього віку більш ефективним методом виявлення раку грудей є УЗД молочних залоз. А чоловікам і жінкам після 50 показаний аналіз калу на приховану кров, тому що вони входять до групи ризику. Неправильним кроком є і щорічне проходження всіх обстежень. Часто в окремих аналізів є своя періодичність. Я вже давав детальні списки оглядів для чоловіків та жінок, які необхідно проходити регулярно. Наприклад, для жінок тест на вірус папіломи людини (ВПЛ) рекомендується проходити кожні 3-5 років, а мамографію раз на два роки.
Безумовно, не варто нехтувати регулярними медичними оглядами, вони можуть врятувати життя. Однак важливо пам’ятати, що список необхідних досліджень має складати лікар в індивідуальному порядку, керуючись раніше зібраним анамнезом.