Щорічно в більше ніж 14 тис. українок виявляють рак грудей. Це найпоширеніше онкологічне захворювання не тільки в Україні, а й у світі. Втім, не так страшна хвороба, як може здатися на перший погляд. Більшість пухлин, що виникають у молочній залозі (фіброаденома, внутрішньопротокова папілома, ліпома), є доброякісними і не вважаються небезпечними. Ростуть вони повільно, а метастази (поширення пухлинних кліток із місця виникнення на інші органи) не утворюють.
Які симптоми мають насторожувати в першу чергу? Приводом звернутися до лікаря є різноманітні ущільнення самої залози, вздуті вени, западини, висип на шкірі, виділення із сосків чи зміни на шкірі навколо них. Проблема в тому, що онкологічні пухлини рідко викликають болі, тому на незначні незручності і зміни не звертають уваги.
Здоровий спосіб життя, мінімізація стресу, відмова від шкідливих звичок і регулярне медичне обстеження – найкращі заходи профілактики всіх видів раку, зокрема, молочної залози. Втім, є фактори, що впливають на вірогідність онкологічного захворювання.
По-перше, це генетична схильність. Якщо рак – часте у вашому роді захворювання, слід подвоїти пильність і перевірятися раз на пів року, попередньо проконсультувавшись із вашим лікарем.
По-друге, вік. За статистикою, найбільша кількість онкохворих припадає на вік 55 років і старше. У жінок, що досягли менопаузи, вірогідність захворіти значно підвищується.
По-третє, інші захворювання або проблеми зі здоров’ям. До таких можна віднести гіпотиреоз, цукровий діабет, ожиріння, послаблення імунітету, а також пізні роди чи їх відсутність.
Міністерство охорони здоров’я України рекомендує регулярно проходити обстеження для того, аби вчасно діагностувати можливий рак грудей. Слід проводити клінічне обстеження у спеціалістів 1 раз на рік, а після 40 років робити мамографію 1 раз на 2 роки. Це не займе багато часу і не буде коштувати дорого, навіть якщо перевірятися у приватних клініках.
Важливо розуміти, що коли УЗД, мамографія чи пальпація показують підозру на рак, це усього лише підозра. Єдиний спосіб підтвердити чи спростувати її – взяти зразок тканини на аналіз під мікроскопом.
Для більшого спокою, можна також придбати медичну страховку, яка покриває лікування онкологічних та інших критичних захворювань. Тоді, у випадку виникнення будь-яких симптомів і підтвердження діагнозу, всі можливі витрати, пов’язані з лікуванням, візьме на себе страхова компанія.
Протягом останніх років медицина зробила крок далеко вперед, і діагноз «рак» перестав бути однозначним вироком. Більшість видів ракових захворювань (не тільки грудей) потенційно виліковні. Головний фактор, що сприяє успіху – це час. Чим раніше недуга діагностується, тим вища ймовірність її перемогти. На першій стадії вдається врятувати 93% пацієнтів, на другій – 75%, на третій – 55%, а на четвертій – вже лише 15%. Кожній четвертій українці з раком грудей діагноз ставиться на 3-4-й стадіях, коли ефективність лікування значно зменшується. Виною тому стає канцерофобія – страх захворіти на рак, що трансформується у повне ігнорування проблеми до моменту, поки не стане зовсім пізно.
Тому головне завдання жінки – регулярно проходити діагностику і побороти в собі страх почути діагноз «онкологія». Можливо, саме це врятує вам життя.