У лютому в усьому світі особливу увагу приділяють проблемам онко: 4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби з раком, 15 лютого – Міжнародний день онкохворої дитини. За даними Національного канцер-реєстру, на сьогоднішній день в Україні налічується близько 6500 дітей з онкологічними захворюваннями. А щорічно діагностують понад 1000 нових випадків раку у дітей віком до 14 років, це 10-12 хворих на 100 000 дитячого населення.
Найчастіше в українських дітей виявляють рак наступних типів:
Давайте розберемося, які основні причини захворюваності, і головне – як виявити їх заздалегідь, щоб вберегти дітей від тяжких захворювань та їх наслідків.
Що може стати причиною рака у дітей?
За словами Андрія Безносенка головного лікаря Національного інституту раку, запобігти онкології у дітей неможливо, адже немає чітких факторів ризику, виключивши які, можна оминути хворобу. Єдині заходи – вчасно проходити обстеження, здавати аналізи, звертати увагу на можливі симптоми, а також виключати ті фактори ризику, яких дійсно можна уникнути.
Незважаючи на численні дослідження, причини розвитку більшості видів раку у дітей досі невідомі. Рак у дорослої людини може бути наслідком його способу життя: харчування, умов праці тощо. Ще ряд випадків – невдалий збіг обставин. Дитячі ж пухлини – це в основному те, що попередити найскладніше, визначити причину дитячого раку практично неможливо. Є тільки невелика кількість онкозахворювань у дітей, викликаних зовнішніми факторами.
Щодо генетичних причин онкозахворювань, є тільки декілька факторів, на які можна вплинути. Але тут складніше, адже щоб наших дітей уберегти від важкої спадковості, нам самим з дитинства потрібно готувати свій організм, оберігаючи його від різних факторів ризику розвитку злоякісних новоутворень.
Без паніки, але з обережністю: на що звертати увагу
Найголовніше, що потрібно пам'ятати батькам про дитячий рак – це не смертельний вирок, а виліковна в сучасних умовах хвороба. Досвід європейських країн показує, що 75-80% дітей з діагнозом злоякісних пухлин і лейкозів мають шанси повноцінно вилікуватися.
Рак на ранніх стадіях, як у дітей, так і дорослих, на жаль, не має специфічних ознак. Однак, починаючи з перших місяців життя дитини, на розвиток злоякісних новоутворень можуть вказувати наступні зміни:
У дітей, яким поставлений діагноз "онко", зазвичай одночасно спостерігається безліч різноманітних комбінацій симптомів. Тому при виявленні у дитини 2-х або більше з вищезазначених скарг, необхідно, не втрачаючи дорогоцінного часу, звернутися до педіатра. Є ще види раку, які можна виявити випадково: ретинобластому, наприклад, батьки можуть побачити, сфотографувавши дитину зі спалахом. Якщо на фотографії в оці у дитини проявляється плямочка білувато-жовтого кольору – потрібно обов'язково пройти обстеження. Ретинобластома – це рідкісна злоякісна пухлина, що виникає в сітківці ока. Цей вид раку найчастіше зустрічається у дітей.
"Ні!" – самолікуванню
У нашій ментальності поширена проблема – самостійне встановлення діагнозів. Статті, колонки, замітки від фахівців робляться не для того, щоб люди намагалися лікуватися вдома, або ставали "експертами в медицині". Це все лише невеликий відсоток інформації, який покликаний привертати увагу громадськості на проблему. Слідкуйте за поведінкою дитини і змінами в його організмі, і в разі будь-яких підозр, відразу ж направляйте дитину до відповідного фахівця.
Важливо проходити регулярне обстеження (так званий check-up). Це комплексна діагностика (огляди, аналізи, УЗД та ін.) дітей, що дозволяє контролювати стан здоров'я і коригувати виникнення можливих проблем. Зараз це чи не єдиний спосіб вчасно виявити наявність раку у дитини і своєчасно розпочати лікування. Тільки лікар може правильно визначити причини певних симптомів і, за необхідності, направити до вузькопрофільних спеціалістів.
Якщо все ж діагноз, де брати гроші на лікування
Для когось боротьба з раком обійдеться в кілька десятків тисяч гривень, для когось – в сотні тисяч доларів. Звичайно, з держбюджету на лікування онкохворих дітей виділяються кошти, адже лікування маленьких пацієнтів за законом безкоштовно, але на практиці так не завжди виходить. Виділеного бюджету, зазвичай, недостатньо для забезпечення всіх лікувальних процедур і перевірок. І якщо пацієнт хоче, наприклад, кращі медикаменти, то доведеться купувати їх самостійно. Як показує практика, батьки таких дітей просто не в змозі потягнути дороге лікування, тому за допомогою звертаються до небайдужих.
В Україні сьогодні активно працює декілька фондів – вони займаються збором коштів на лікування онкохворих дітей. Цей варіант набагато більш обнадійливий, ніж самостійні збори. Хворих – тисячі, допомога потрібна всім, тому люди все менше реагують на прохання про допомогу від незнайомих їм людей. Найвідоміші фонди мають певний авторитет, перевіряють дійсність діагнозів у дітей, співпрацюють з перевіреними медиками, проводять регулярні збори. Крім фінансової, вони надають і психологічну допомогу маленьким пацієнтам та їх батькам.
Крім зборів коштів через фонди, лікування від онкології здешевлює страхування. В Україні така опція діє з 2019-го року: пацієнти щорічно вносять суму, яка залежить від віку, стану здоров'я та ряду інших факторів, а при настанні страхового випадку, поліс покриває всі витрати на лікування, враховуючи медикаменти, в Україні і в зарубіжних клініках.