24 травня — день діагностики меланоми. Це дуже небезпечне онкологічне захворювання шкіри. Розвивається воно з пігментних клітин, які виробляють меланін — природний барвник, який визначає колір шкіри. Меланома — одна з найпоширеніших злоякісних пухлин серед молоді, найчастіше проявляється у віці від 20 до 40 років. Головна причина — вплив ультрафіолету. Тому в групі ризику ті, хто багато часу проводить під прямими променями сонця.
Щорічно в світі виявляється близько 300 тис. випадків захворювання на меланому. Найбільш схильні до неї жителі сонячних країн. Світовими лідерами вважаються Австралія і Нова Зеландія, але й українців ця проблема не обходить стороною. Згідно зі статистикою Національного інституту раку України, захворюваність у країні становить 8,4 особи на 100 тис. населення, що значно перевищує середньосвітовий рівень — 5,2 людини на 100 тис. населення. Щороку цей показник зростає приблизно на 6%. Ба більше, смертність від цього захворювання більше за світовий майже вдвічі (2,5 проти 1,4 особи на 100 тис. населення).
Насправді меланома — досить простий (якщо не найпростіший) для лікування вид раку. Але тільки за умови, що діагностується він на початкових стадіях. А однією з найнебезпечніших ця онкологія вважається тому, що на перших етапах, коли з нею легко боротися, меланома не викликає жодного дискомфорту. На неї просто не звертають уваги, поки не стає пізно. Водночас вже на другій стадії можуть з’явитися метастази. Рак шкіри не зникає, якщо його ігнорувати, а якщо дати йому можливість прогресувати, він може викликати ускладнення (зокрема каліцтва) і навіть смерть у разі деяких злоякісних меланом.
Найчастіше меланомні ураження виникають на поверхні шкіри. Тому дуже важливо регулярно обстежувати себе самостійно, а також раз на рік проходити огляд у дерматолога.
Звертати пильну увагу потрібно на родимки і пігментні плями, які:
— змінили колір, розмір або форму;
— асиметричні або мають нерівні межі;
— ширші ніж 6 мм;
— відчуваються твердими або лускатими;
— різнокольорові;
— дуже сверблять або кровоточать;
— схожі на рану.
Цей список легше запам’ятати, якщо уявити його у вигляді правила «ABCDE», де «A» (аsymmetry) — асиметрія, «В» (border irregularity) — край, «C» (сolor) — колір, «D» (diameter) — діаметр, «E» (еvolving) — зміна.
У разі якщо ви виявили у себе хоча б щось із цього переліку, слід негайно звернутися до фахівця-дерматолога, який проведе ретельніше обстеження і за потреби призначить аналізи.
Подібні самоогляди необхідно проходити всім, але особливо важливо це для людей, які потрапляють у групу ризику. Серед них ті, у кого:
Правила профілактики прості й очевидні — потрібно регулярно оглядати шкіру та уникати надмірного впливу ультрафіолету. Не бійтеся звернутися до лікаря — кілька витрачених на це годин можуть врятувати вам життя. Чим раніше почати лікувати онкологію, тим дешевше це обійдеться і тим більше шансів перемогти недугу. П’ятирічна виживаність у разі початку лікування меланоми на I стадії становить 92−97%, на II — різко падає до 68%, на III — 59%, а на IV становить всього 15−20%.